facebook

Hebrew

על התוכנית - זכאות להשתתפות

שימו לב!! דפי העברית לא מעודכנים. אנא גלשו לדף באנגלית המעודכן לחלוטין.
Please note: the Hebrew pages are not updated- please go to the English pages, which are entirely updated

מי זכאי להגיש מועמדות? צעירים /ות בני 18 עד 28, במצב בריאותי טוב ובעלי מוכנות ונכונות לעבודה מאתגרת ומתגמלת.
תוכנית זו פתוחה לתיירים הזכאים לאזרחות על פי חוק השבות או מהגרים חדשים (עולים חדשים אשר לא מלאה להם שנה מיום עלייתם לארץ) על אף שהגיל המקסימלי הוא 28, מרבית המשתתפים צעירים יותר

בחירת הקיבוץ
ישנם 20 קיבוצים לערך אשר מפעילים את תכנית אולפן הקיבוץ. הקיבוצים השונים מציעים מגוון של אזורים גיאוגרפים, אקלים,ענפי חקלאות, תחומי תעשייה ואופי מקומי. על אף ההבדלים הללו- התכנית עצמה היא זהה. משך האולפן הוא 5 חודשים, כ 155 ימים (משתתפים יכולים להגיע 2 ימים לפני פתיחת האולפן ולהישאר 1ימים לאחר סיומו). השיבוץ נקבע על פי העדפה אישית, התאמה כללית ומקומות פנויים.


שיעורי אולפן
מטרת האולפן להקנות לתלמידים ידע בעברית מדוברת, היכולת לקרוא טקסטים פשוטים ועיתונים ובניית בסיס להמשך לימודים בעברית. המורים באולפן מוכשרים ללימוד עברית כשפה שנייה למבוגרים. הכיתות מכילות בין 20-25 תלמידים ופועלות בין 18 ל 24 שעות אקדמאיות שבועויות . רוב האולפנים מספקים רמות א' וב', ובחלקן יש גם רמות למתקדמים ג' וד'. התכנית כוללת הרצאות בנושא ישראל ויהדות וסמינרי יום נושאי החברה הישראלית ואירועים יהודיים. כמו כן נכללים טיולים ברחבי הארץ לאתרי נוף ואתרים היסטורים. רוב הקיבוצים מציעים גדנ"ע של חמישה ימים (חווית הכרות עם צבא הגנה לישראל).

עבודה בקיבוץ
המשתתפים עובדים בסביבות 24 שעות שבועיות ולומדים כ 18 עד 24 שעות שבועיות. סדרי היום משתנים מקיבוץ לקיבוץ. סוג העבודה נקבע על פי צרכי הקיבוץ. האפשרויות מגוונות וכוללות בינהן עבודה בשדות, מטעים, גנים ציבורים, אסמים, מפעלי תעשייה וייצור, מטבח, בתי ילדים, מכבסה ועוד. סבב סידורי העבודה משתנה לפי הצורך ולפי שיקול מפעיל האולפן, אבל יש להיות מוכנים לעבודה פיזית מעייפת.

מגורים בקיבוץ
הסדרי המגורים משתנים מקיבוץ לקיבוץ. ברובם הלינה היא בתנאי אכסנייה בחדרים המכילים שניים עד שלושה תלמידים בחדר עם שירותים ומקלחות משותפות. הקיבוץ מעניק שירותי לינה מלאה כולל מצעים, שמיכות, כריות, מגבות, בגדי עבודה ושירותי כביסה. שימו לב! קיבוצים שאינם דתיים לא מציעים אוכל כשר! החורפים בישראל עלולים להיות קרים אז יש לדאוג ללבוש חם. המשתתפים יכולים לבחור להביא נעלי עבודה שלהם. יש לדאוג שהן חזקות ומגיעות מעל הקרסול. מומלץ מאוד לדאוג לביטוח נסיעות ורפואי לתקופות שלפני ואחרי התכנית!

ביטוח רפואי
תיירים מתבקשים למלא טופס בריאות רגיל בהגיעם לקיבוץ, זאת לאחר שמילאו את כל הטפסים הרפואיים בהרשמה. הביטוח הרפואי נכלל בתשלום המלא על התכנית וכולל טיפולי חירום ואשפוז, וטיפול במחלות שאינן כרוניות. הביטוח ייעשה בקיבוץ על פי תנאי הקיבוץ.

אירועי תרבות ופנאי
משתתפי האולפן מוזמנים להשתתף בכל אירועי התרבות והפנאי המוצעים לחברי הקיבוץ והקהילה. ברוב הקיבוצים יש ספרייה, מועדון, שירותי ספורט ובריכת שחייה חיצונית. השימוש במתקנים אלה משתנה מקיבוץ לקיבוץ. התלמידים רשאים לעשות בזמנם הפנוי כרצונם כולל לעזוב את הקיבוץ לאחר שעות העבודה והלימודים. כל אלה תחת ההבהרה שכל פעילות תואמת את תנאי התכנית וחוקי הקיבוץ ומדינת ישראל.

הסתגלות לחיי הקיבוץ
העבודה התובענית ותנאי המחייה הכפריים בקהילה הקטנה עלולים להקשות לעיתים על ההסתגלות, במיוחד למשתתף המגיע עם ציפיות לחופשה. לעומת זאת, משתתפים אשר פתוחים לחוויות חדשות וגמישים מספיק להתנסות במציאות החדשה יופתעו לטובה ממערכות היחסים החמות שיכולות להתפתח ועומק החוויה שיוכלו לקחת חלק בה.

קיבוצים דתיים

אם המשתתף מסורתי או שומר מצוות או מעוניין ללמוד יותר על הלך החיים היהודי הדתי יש באפשרותו לבחור באחד הקיבוצים הדתיים שמציעים אולפני קיבוץ. בקיבוץ הדתי המשתתפים נדרשים לכבד את
חוקי המקום וצריכים להיות מודעים להם לפני ההרשמה וההתחייבות!
לפרטים נוספים:

הרשמה
אנא פנו לרשימת אנשי הקשר לבירור הנציג המטפל במדינה שממנה מגיע המשתתף. במהלך תהליך ההרשמה המועמדים ייתבקשו להציג דף הרשמה, מידע רפואי, מכתבי המלצה ותמונות פספורט. במקומות מסויימים נדרש גם ראיון קבלה קצר עם נציג המשרד. המועמדים ייתבקשו לחתום על הכסמה לתנאי התכנית לפני קבלתם. ההצבה בקיבוצים תלויה במקומות פנויים ובהתאמת תאריכי הפתיחה.

נהלים ופקדון

תכנית אולפן הקיבוץ לתיירים עולה 5,500$.פקדון בגובה סכום התוכנית יופקד לפני תחילת התוכנית הסכום מועד לשינוי ועל כך ייתקבלו עדכונים דרך השליחים המקומיים. יש לשלם לפני ההגעה לתכנית. גם במקרה של הגשת בקשה למלגה יש לשלם את מלוא הסכום וזכויות המלגה יוחזרו למשתתף עם השלמת התכנית. תכנית אולפן קיבוץ פועלת תחת חסות פרוייקט "מסע", הסוכנות היהודית ותנועת הקיבוצים.
משתתפים מחוייבים להשתתף בכל השיעורים ולהתייצב לעבודה כנדרש מהם. חלה חובה על כל משתתף למלא אחר חוקי הקיבוץ.
ברוב הקיבוצים נדרשת בדיקת HIV בפתיחת התכנית שתבוצע ע"י הצוות הרפואי במקום. שימוש או אחזקת סמים כולל צריכת אלכוהול מוגזמת אסורים בהחלט. המפרים את החוקים האלו ייתבקשו לעזוב את האולפן. בתחילת האולפן יישלם כל משתתף סכום של 100 דולר פיקדון לקיבוץ ע"ח נזקים אפשריים והסכום יוחזר במלואו בסיום התכנית כשיימצא שלא נעשה כל נזק או הפרת חוקים מצד המשתתף. מומלץ להביא סכומי כסף המספיקים לצרכיו האישיים של המשתתף ונסיעות שאינן נכללות בהסדר הקיבוץ. כמו כן מומלץ בחום לא להביא דברי ערך והקיבוץ לא ייקח אחריות במקרה של אובדן או גניבה. חיות מחמד אסורות בהחלט בתכנית האולפן.

אפשרויות המשך לאחר התכנית
שני ימי עיון ומידע יוצעו למשתתפים. במהלך הימים האלו ייפגשו התלמידים עם ניציגי ארגוני לימודים, הסוכנות היהודית, צה"ל ומוסודות הממשלה. אלו יגישו מידע ועזרה בנושאי המשך שהייה ותכניות אחרות בארץ לאלו המבקשים להשאר לאחר גמר התכנית.


מידע חשוב! שימו לב!
•אולפן הקיבוץ מבוסס על שילוב מלא של לימודי עברית ועבודה.
•מיועד לגילאי 18 עד 28
•משך התכנית חמישה חודשים.
•קבלה לתכנית מותנית בהוכחת בריאות נפשית ופיזית ומכונות לעבודת כפיים.
כל משתתף חייב להגיע לתוכנית עם ויזת א2 אותה ניתן לקבל בכל קונסוליה ישראלית בעזרת מכתב הקבלה לתוכנית מסע

החזרי תשלומים

ניתן לקבל החזרי תשלומים באמצעות מילוי הטופס הבא טופס החזר